Praca zdalna a wydajność. Jak efektywnie pracować z domu? | Blog Ergotest

  poprzedni wpis następny wpis  

Praca z domu a bezczynność. 5 porad, jak zadbać o wydajność.

2022-04-30  |  Zespół Ergotest

Praca z domu a bezczynność. 5 porad, jak zadbać o wydajność.

Jak sobie poradzić, aby wykonywanie obowiązków bezpośrednio z domu było nie tylko wygodne, ale również wydajne? Sprawdź 5 konkretnych porad!

Spis treści:

Brak konieczności wczesnego wstawania, aby zdążyć na autobus, tramwaj, pociąg lub przebić się przez poranne korki. Do tego większa elastyczność, więcej czasu dla siebie, a także spore oszczędności finansowe. Mogłoby się wydawać, że praca wykonywana z domu to model pozbawiony jakichkolwiek wad. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Niestety, tzw. tryb home office niesie za sobą również pewne zagrożenia, spośród których prawdopodobnie największych jest bezczynność i spadek efektywności.

Jak sobie z nimi poradzić, aby wykonywanie obowiązków bezpośrednio z domu było nie tylko wygodne, ale również wydajne? Co zrobić, aby praca zdalna była efektywna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym poradniku. Sprawdź 5 konkretnych porad, które warto wdrożyć!

Jak efektywnie pracować z domu?

1. Stwórz miejsce do pracy i... tylko pracy

Jeżeli jest to możliwe - wydziel osobne pomieszczenie, które będzie zarezerwowane wyłącznie do celów służbowych. Jeśli Twoje warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają - postaraj się, aby taką rolę pełniła określona powierzchnia Twojego salonu, kuchni, a nawet sypialni. Cenne wskazówki na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak urządzić biuro w domu?

Ważne, aby była to przestrzeń przeznaczona wyłącznie do wykonywania obowiązków. Gdy będziesz już “po pracy” - staraj się trzymać od niej z daleka!

2. Ustal ramy czasowe, w których pracujesz i odpoczywasz

Choć praca zdalna kojarzy się z elastycznością i poczuciem wolności – warto dokładnie kontrolować czas, który poświęcasz na wykonywanie obowiązków, a który masz przeznaczony na życie prywatne.

Jeśli tylko możesz - postaraj się określić sztywne godziny, które są zarezerwowane tylko na pracę (pamiętaj o robieniu regularnych przerw!). Brak jasnego podziału może doprowadzić do tego, że stracisz kontrolę, a co za tym idzie - poczujesz się, jakby praca wypełniała cały Twój dzień.

P.S. Nie zapomnij poinformować o tym innych domowników. Wszyscy powinni wiedzieć, że od godziny X do godziny Y, nie powinni Ci przeszkadzać ????!

3. Pozbądź się wszystkich “rozpraszaczy”

Gdy przygotujesz stanowisko i ustalisz jasne zasady pracy – pora na wyeliminowanie czynników, które mogą ją zaburzyć. Aby praca zdalna była wydajna: wycisz lub wyłącz prywatny telefon, nie korzystaj z mediów społecznościowych i zapomnij o oglądaniu telewizji lub słuchaniu radia.

Jeżeli w Twoim otoczeniu przebywają inne osoby – wyposaż się w słuchawki i puść z nich muzykę (najlepiej tzw. instrumentale), która skutecznie “odetnie” Cię od bodźców dźwiękowych. 

4. Oddziel życie prywatne od zawodowego

Dopilnuj, aby w Twojej przestrzeni panował ład i porządek, a przede wszystkim - ubierz się, jak do “normalnej” pracy. Fakt, że pracujesz z domu, wcale nie oznacza, że cały dzień możesz spędzić w piżamie lub rozciągniętym dresie.

O ile na początku może wydać się to bardzo wygodne, o tyle po pewnym czasie może doprowadzić do tego, że zatrze się granica między pracą i życiem. A tego chyba nie chcesz, prawda ?????

5. Korzystaj z technologii

Jeżeli masz problemy z koncentracją, wyznaczaniem priorytetów lub ogólnym “ogarnianiem” swoich obowiązków – koniecznie wyposażasz się w odpowiednie oprogramowanie.

Do planowania spotkań z pewnością przyda się kalendarz online (np. od firmy Google). Do zarządzania projektami sprawdzą się takie narzędzia, jak: Monday, Asana lub Trello. Z kolei ochronę przed wspomnianymi rozpraszaczami (zwłaszcza social mediami) zapewni Ci, chociażby wtyczka o nazwie Deprocrastination.

Potrzebujesz więcej sprawdzonych porad na temat pracy home office i nie tylko?

Dowiedz się więcej o ergonomii pracy w domu, a także regularnie odwiedzaj nasz blog. Znajdziesz na nim mnóstwo pożytecznych informacji, które wykorzystasz zarówno podczas pełnienia swoich obowiązków, jak i tuż po pracy!

Zachęcamy również do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych:

 

FAQ

Dlaczego praca z domu może prowadzić do bezczynności?

Praca z domu może prowadzić do bezczynności z powodu braku struktury dnia, obecności licznych rozpraszaczy oraz trudności w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego.

Jakie są główne zasady organizacji przestrzeni pracy w domu?

Najważniejsze zasady to stworzenie dedykowanego miejsca do pracy, wyeliminowanie rozpraszaczy oraz utrzymanie porządku i profesjonalnego wyglądu stanowiska pracy.

Jakie narzędzia technologiczne mogą wspomóc pracę zdalną?

Do planowania i zarządzania zadaniami mogą pomóc kalendarze online (np. Google Calendar), narzędzia do zarządzania projektami (np. Trello, Asana), oraz aplikacje blokujące rozpraszacze (np. Deprocrastination).

Jakie są najlepsze praktyki dotyczące przerw podczas pracy zdalnej?

Najlepsze praktyki to regularne przerwy co 1-2 godziny, krótkie ćwiczenia fizyczne lub rozciągające, oraz unikanie długotrwałego siedzenia bez ruchu.

Jakie strategie mogą pomóc w utrzymaniu motywacji podczas pracy z domu?

Strategie obejmują ustalanie celów dziennych i tygodniowych, tworzenie list zadań, utrzymywanie komunikacji z zespołem, oraz korzystanie z narzędzi do monitorowania postępów.

 


Zobacz także