Domowe sposoby na bolące kolano.
2022-09-18 | Zespół Ergotest
Cierpisz z powodu bólu kolan? Poznaj domowe sposoby na bolące kolano, które szybko przyniosą ulgę. Sprawdź to!
Spis treści:
- Domowe sposoby na bolące kolano – szybko przynoszą ulgę. Sprawdź to!
- Sposoby na bolące kolano — jaki rodzaj bólu mogą pomóc usunąć?
- Diagnoza a skuteczny sposób na ból kolana
- Poznaj skuteczne domowe sposoby na ból kolana – 5 metod na pozbycie się uporczywego bólu
- Podsumowanie: kiedy warto korzystać z domowych sposobów na bolące kolano?
Domowe sposoby na bolące kolano – szybko przynoszą ulgę. Sprawdź to!
Ból kolana może mieć różne objawy i bardzo zróżnicowane pochodzenie. Jednak z powodu długich kolejek do specjalistów i wysokich cen w przychodniach prywatnych wiele osób próbuje poradzić sobie z tą dolegliwością domowymi sposobami. Jak się pozbyć własnymi siłami różnych rodzajów bólu kolana? Poznaj 5 skutecznych sposobów na ból kolan, które pomogą Ci stanąć na nogi.
Sposoby na bolące kolano — jaki rodzaj bólu mogą pomóc usunąć?
Dolegliwości, które swoje epicentrum mają w stawie kolanowym lub w jego okolicy, często powodują bardzo dokuczliwe objawy. Przy poważniejszych stanach zapalnych potrafią unieruchomić chorego na kilka dni, a nawet tygodni. Przyczyn takiej dolegliwości może być bardzo wiele. Bądź co bądź, ból kolan to jedno z najczęściej występujących niedomagań i może przytrafić się każdemu bez względu na wiek, wykonywany zawód lub przebyte choroby. Często przyczyną bólu jest siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?
Zanim zdecydujemy co na bolące kolano będzie najlepsze najpierw warto zdiagnozować przyczynę bólu kolana. Może być ona spowodowana uszkodzeniem mechanicznym lub postępującą chorobą przewlekłą, a także… brakiem ruchu. Często może być również skutkiem choroby neurologicznej, zwyrodnieniowej lub wynikać z przeciążenia.
Diagnoza a skuteczny sposób na ból kolana
Do najczęściej występujących urazów z pewnością trzeba zaliczyć uraz mechaniczny, ponieważ o taką kontuzję wbrew pozorom wcale nie jest trudno. Skręcenia stawu kolanowego lub jego uszkodzenie objawia się obrzękiem i bólem w czasie poruszania się. Kolejną popularną dolegliwością jest uszkodzenie więzadła, wtedy odczuwamy ból w przedniej części stawu lub w czasie przekręcania tej części ciała. Ból kolana może również pojawić się po przeciążeniu stawów. Ten uraz często pojawia się u osób, które uprawiają regularnie sport. Ponadto występuje także u kobiet w ciąży lub jest spowodowany nadwagą. Jednak takie dolegliwości niejednokrotnie wymagają konsultacji lekarskiej. Są też sytuacje, w których lekarz nie jest w stanie zdiagnozować bólu, a ten staje się coraz bardziej dokuczliwy. Co wtedy? Czasem wystarczy wprowadzenie drobnych zmian w trybie życia, by pozbyć się bólu. Pomóc mogą również domowe sposoby na ból kolan.
Poznaj skuteczne domowe sposoby na ból kolana – 5 metod na pozbycie się uporczywego bólu
-
zimne okłady — sprawdzą się w przypadku uszkodzenia więzadeł, chrząstki stawowej lub zwichnięcia rzepki. Można skorzystać z gotowych okładów, które można chłodzić w zamrażalce, ale do skutecznego zmniejszenia obrzęku wystarczy również woreczek z kostkami lodu.
-
odpoczynek — przeciążenie kolana to dolegliwość, przy której najczęściej wskazany jest odpoczynek. Już po kilku dniach oszczędzania bolących kolan chory odczuwa wyraźną ulgę.
-
kąpiel w wodzie z siarczanem magnezu, czyli solą Epsom — ciepła kąpiel z takim dodatkiem skutecznie złagodzi ból mięśni oraz stawów. Aby ją przygotować: do ciepłej wody w wannie wsyp dużą szklankę soli i zrelaksuj się przez ok. 40 minut.
-
maść orientalna — to preparat, który warto przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać olej sezamowy z cynamonem, mastyksem i imbirem i dwa razy dziennie wcierać produkt w bolące miejsce.
-
codzienna gimnastyka — tak, w przypadku siedzącego trybu życia warto wprowadzić zmiany i każdy dzień rozpocząć lub zakończyć spacerem, szybkim chodem lub gimnastyką. Świetnie sprawdzi się również trening na rowerku stacjonarnym lub orbitreku.
Podsumowanie: kiedy warto korzystać z domowych sposobów na bolące kolano?
Czasem ból kolan można zniwelować domowymi sposobami. Często potrzebne produkty każdy ma w kuchni, by móc przygotować leczniczą kąpiel lub zdrowotną maść. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ból nie ustępuje, to warto skonsultować jego pochodzenie ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie. Naturalne sposoby na pozbycie się bólu kolan często pomagają pozbyć się go w weekend lub w czasie wyjazdu na wakacje, z dala od swojego lekarza. Można je również zastosować, zanim dojdzie do wizyty w przychodni.
Jeśli ból kolan pojawia się często po pracy w pozycji siedzącej, warto namierzyć jego źródło. Czasem wystarczą drobne zmiany, by odzyskać komfort pracy i uniknąć komplikacji zdrowotnych. Aby zdiagnozować przyczynę pogarszającego się stanu zdrowia, należy wykonać audyt ergonomii stanowiska pracy.
Dowiedz się więcej o ergonomii pracy w domu, a także regularnie odwiedzaj nasz blog. Znajdziesz na nim mnóstwo pożytecznych informacji, które wykorzystasz zarówno podczas pełnienia swoich obowiązków, jak i tuż po pracy!
Zachęcamy również do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych:
FAQ
Jakie są przyczyny bólu kolan?
Przyczyną bólu kolan mogą być urazy mechaniczne, stany zapalne, przeciążenie, siedzący tryb życia, nadwaga, a także choroby przewlekłe lub neurologiczne.
Jakie domowe sposoby mogą pomóc w łagodzeniu bólu kolan?
Skuteczne metody obejmują zimne okłady, odpoczynek, kąpiele z siarczanem magnezu (solą Epsom), maść orientalną oraz codzienną gimnastykę.
Kiedy warto skonsultować się z lekarzem w przypadku bólu kolan?
Jeśli ból kolana nie ustępuje po zastosowaniu domowych sposobów, nasila się, lub występują dodatkowe objawy, warto skonsultować się ze specjalistą.
Jakie ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu bólu kolan?
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół kolana oraz poprawiające elastyczność mogą przynieść ulgę. Są to ćwiczenia takie jak przyciąganie stopy do pośladka w pozycji stojącej, rozciąganie łydek przez wysunięcie jednej nogi do przodu i odsuwaniu bioder w tył czy przysiady przy ścianie. Dodatkowo warto wprowadzić do swojego życia regularne spacery lub jazdę na rowerze.
Czy dieta może wpływać na zdrowie kolan?
Tak, dieta bogata w składniki przeciwzapalne, takie jak omega-3, witamina D, i antyoksydanty, może wspierać zdrowie stawów i zmniejszać ból.
Zobacz także
Praca przy komputerze, a ergonomiczna strefa pracy
2022-08-08 | Zespół Ergotest
Pracujesz przy komputerze? Ergonomiczna strefa pracy ułatwi Ci organizację i zwiększy Twoją wydajność.
Czytaj dalejJak zwalczyć ból głowy od komputera? Kilka przydatnych trików!
2021-11-16 | Zespół Ergotest
Dużo pracujesz przy monitorze i często cierpisz na ból głowy. Z naszego artykułu dowiesz się jak zwalczyć ból głowy od komputera. Przeczytaj!
Czytaj dalejBiurko sit stand – czym jest, jak działa i dlaczego warto wprowadzić je do biura?
2021-09-22 | Zespół Ergotest
Chcesz wiedzieć, czy regulowane biurko typ sit-stand to rozwiązanie, które powinno wzbogacić Twoje środowisko pracy? Sprawdź!
Czytaj dalejJak prawidłowo siedzieć przy biurku? 5 rad
2021-11-15 | Zespół Ergotest
Dowiedz się, na czym i jak siedzieć przy biurku, aby zadbać o swoje zdrowie i wydajność - zarówno w pracy, jak i poza nią. Zapraszamy do lektury!
Czytaj dalej