Ból głowy od komputera: jak zwalczyć? | Blog Ergotest

  poprzedni wpis następny wpis  

Jak zwalczyć ból głowy od komputera? Kilka przydatnych trików!

2021-11-16  |  Zespół Ergotest

Jak zwalczyć ból głowy od komputera? Kilka przydatnych trików!

Dużo pracujesz przy monitorze i często cierpisz na ból głowy. Z naszego artykułu dowiesz się jak zwalczyć ból głowy od komputera. Przeczytaj!

Spis treści:

Spotkania i konferencje online, video rozmowy, odpisywanie na maile, przygotowywanie prezentacji, a do tego dziesiątki innych obowiązków, które trzeba wykonać na “już”. To wszystko sprawia, że 8, 10, a czasami 12 godzin (dziennie!), nieustannego skupienia i wpatrywania się z monitor nie jest dla Ciebie niczym nowym?

Musisz przyznać, że nagminne narażanie swojego organizmu na takie warunki pracy może skutkować dolegliwościami kręgosłupa, rąk i nóg, nawarstwiającymi się problemami ze wzrokiem, a także... pojawiającymi (i z czasem nasilającymi się) - bólem oczu i głowy od komputera.

Jakie są powody bólu głowy od komputera?

Jak poradzić sobie z nieustępującym bólem głowy od komputera, jeśli tabletki przestają działać, a Ty nie możesz sobie pozwolić na chwilę przerwy od pracy? Zdaje się, że mamy na to receptę. Znajdziesz ją niżej - w dalszej części tego artykułu. Zapraszamy!

Ból głowy od monitora może być spowodowany przez Twoje oczy

Z pewnością znany jest Ci efekt tzw. promieniowania, który sprawia, że ból zaczyna “wędrować” i “przerzucać się” - z jednego obszaru na drugi.

Jednym z elementów, które mogą być odpowiedzialne za wywoływanie bólu głowy, jest Twój wzrok, a dokładniej mówiąc: narażanie oczu na pracę w niewłaściwych warunkach.

Ból głowy w pracy mogą wywoływać inne części Twojego ciała

Nieprawidłowe ustawienie pleców, rąk, nóg, brak właściwego nawodnienia organizmu lub po prostu - tocząca Twoje ciało choroba. Tak! Każda z tych rzeczy może być powodem występowania i nasilania się bólów głowy. Aby się ich pozbyć:

  • Wyposaż się w ergonomiczne meble do pracy.
  • Pamiętaj o regularnym piciu – herbaty, soków, ale w szczególności wody, dużo wody.
  • Zbadaj się - może się okazać, że przyczyny migreny leżą zupełnie gdzie indziej.

Jak zwalczyć ból głowy od komputera podczas pracy?

  1. Zadbaj o odpowiednie ustawienie fotela oraz biurka, a co za tym idzie – uzyskanie właściwej odległości i położenia Twoich oczu (względem ekranu).
  2. Dopilnuj, aby pomieszczenie było oświetlone. Wykorzystaj do tego światło dzienne, a jeśli okaże się niewystarczające - także sztuczne.
  3. Odpoczywaj. Przynajmniej raz na godzinę rób sobie krótką przerwę (minimum 5 minut), podczas której Twoje oczy będą mogły chwilę "odsapnąć”.
  4. Ćwicz wzrok. Poza przerwami na odpoczynek – zarezerwuj sobie czas na trening oczu. Tę czynność również staraj się wykonywać chociaż raz na godzinę pracy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo siedzieć przy biurku?

Ból głowy tylko w pracy? Być może przyda Ci się masaż!

Jeśli odczuwasz ból głowy tylko w pracy, ta dolegliwość może być również wywołana przez stres, napięcie i zwykłe zmęczenie. Weź kilka dni wolnego, a najlepiej zrób sobie wakacje.

A jeśli nie możesz sobie na to wszystko pozwolić - skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego masażysty. Zdziwisz się, jakie efekty może przynieść zaledwie kilka krótkich sesji odprężającego i relaksującego masażu!

Udało Ci się wykonać wszystkie zalecane czynności, ale ból głowy nadal Ci doskwiera?

Jeżeli ból głowy od komputera i inne dolegliwości są długotrwałe i nie ustępują - to może być znak, że masz do czynienia z czymś naprawdę poważnym. W związku z tym nie czekaj już dłużej i po prostu udaj się do lekarza, który zapozna się z Twoim przypadkiem.

Istnieje prawdopodobieństwo, że Twój przypadek będzie wymagał specjalistycznego leczenia farmakologicznego lub też wykonania innych czynności i zabiegów, które uwolnią Cię od bólu głowy.


Zobacz także