Pokolenie Z na rynku pracy. Sprawdź jak je motywować | Blog Ergotest

  poprzedni wpis następny wpis  

Pokolenie Z wchodzi na rynek pracy

2018-10-30  |  Zespół Ergotest

Pokolenie Z wchodzi na rynek pracy

Pracownicy urodzeni w połowie lat dziewięćdzisiątych to tzw. pokolenie Z. Funkcjonują w zupełnie nowy sposób na rynku pracy. Na co zwrócić uwagę, jeżeli chcemy ich zatrudnić?

Po millenialsach na rynek wchodzi nowe pokolenie pracowników, którzy mają wyższe oczekiwania niż kiedykolwiek - generacja Z.

Do 2025 roku członkowie pokolenia Z  będą stanowić 30% ludności Wielkiej Brytanii w wieku produkcyjnym. Kim są, czego oczekują, jak z nimi współdziałać, tak, aby współpraca była opłacalna i efektywna?

Jak zrozumieć poszczególne pokolenia?

Pokolenie Z to ludzie, którzy urodzili się w  drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Podobnie jak millenialsi kochają technologię cyfrową. W przeciwieństwie do nich, nie pamiętają świata bez niej.

Przedstawiciel pokolenia Z nawet nie zastanowi się nad tym, że wyciąga telefon podczas spotkania. Dla niektórych może to wydawać się szczytem nieuprzejmości, wszystkiego, co jest "nie tak" z młodymi ludźmi. W przypadku pokolenia Z telefony i tablety niekoniecznie służą do zabawy i rozrywki. Są narzędziami codziennego użytku. Służą do robienia notatek, wyszukiwania znaczenia nieznanych pojęć, robienia zdjęć, umawiania spotkań i wysyłania emaili. Pokolenie Z dorastało w cyfrowym świecie, dlatego technologia cyfrowa jest integralną częścią ich życia.

Może się to wydawać dziwne, ale uważa się, że pokolenie Z będzie miało wiele do zaoferowania brytyjskim firmom w nadchodzących latach. Jego przedstawiciele są kreatywni, innowacyjni, otwarci i ambitni. Mogą z łatwością wykonywać wiele zadań równolegle  i oczekują pracy w takim systemie. Przy dobrym zarządzaniu mogą wnieść dużo energii i stać się ważnym elementem przedsiębiorstwa, do którego należą.

Jak w takich okolicznościach zapewnić pracownikom z pokolenia Z zdrowe i bezpieczne miejsce pracy oraz dobre samopoczucie?

Jak motywować pokolenie Z?

Przedstawiciele pokolenia Z mają wysokie oczekiwania i niski poziom koncentracji uwagi. Według Petera Firtha, redaktora w Future Laboratory, to pokolenie spędza przed ekranami około dziewięciu godzin dziennie. To interesująca grupa demograficzna, mówi. "W ciągu najbliższych pięciu czy dziesięciu pokolenie Z wejdzie na rynek pracy i kształt organizacji, których będzie częścią. Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. "

Pracodawcy będą musieli ponownie przemyśleć sposób, w jaki wprowadzają młodych pracowników do swoich organizacji. Zastanów się, na przykład, czy szkolenie w zakresie BHP w tradycyjnej formie nie zamienić na e-learning.

Nasze szkolenia online WorkRite są szybkie, interaktywne i można z nich korzystać  na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu nowi pracownicy mogą uczyć się w drodze. Otrzymują automatyczne przypomnienia mailem, a ich postępy mogą być monitorowane przez menedżerów.

Jak uniknąć urazów szyi?

Z głowami nieustannie pochylonymi nad ekranami swoich urządzeń, przedstawiciele pokolenia Z są narażeni na urazy układu mięśniowo-szkieletowego. Stanowią one ogromny problem dla pracowników, pracodawców i całej gospodarki.

Na szczęście istnieją rozwiązania dla różnych urządzeń, od ramion do monitorów, przez podstawki pod  tablety po podstawy pod laptopy, które pozwolą stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy.

Dbanie o  zdrowie i dobre samopoczucie

Firth mówi o tym, jak pokolenie Z spędza czas wolny: "To najbardziej trzeźwe pokolenie, ważna jest dla niego sprawność fizyczna i zdrowy styl życia.".

Pokolenie Z zwraca uwagę na to co je i jak się odżywia.  Dużym zainteresowaniem cieszy się weganizm, być może jego źródłem jest działalność gwiazd na Instagramie, które promują taki styl życia.

Przedstawiciele pokolenia Z będą chętni do pracy i zaangażują się w to co robią, ale tylko wtedy, gdy zauważą, że pracodawca naprawdę dba o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Ważne będą działania na  rzecz dobrego samopoczucia - np.  bezpłatny karnet na siłownię, zajęcia z jogi w porze lunchu oaz zabawy i gry ruchowe. Młodzi ludzie zwracają także uwagę na kwestie związane ze zdrowiem psychicznym, docenią więc czynniki, które pomogą im uporać się z problemami dnia codziennego w pracy. Zastosowanie w biurze produktów takich, jak stanowiska do pracy siedząco-stojącej czy balance boardy  może pomóc  przyciągnąć potencjalnych pracowników, którzy zdają  sobie sprawę z niebezpieczeństwa dla zdrowia wynikającego z siedzenia przez cały dzień.

Daj pracownikom z młodego pokolenia wolność wyboru

Przedstawiciele pokolenia Z są ambitni i samodzielni. Nie są tak lojalni jak ich poprzednicy i nie zawahają się zmienić pracy , jeśli coś im nie będzie odpowiadało.  Jest prawdopodobne, że przedstawiciele młodego pokolenia zostaną przyciągnięci do firm, w których stosuje się metody pracy agile.

Takie firmy odchodzą od tradycyjnego modelu biznesowego opartego na pracy od 9 do 17. Rozumieją, że prezenteizm jest nieproduktywny. Samo przebywanie w biurze nie jest miarą wydajności. Praca oparta na metodach agile zainteresuje pokolenie Z, ponieważ daje mu swobodę wyboru sposobu, narzędzi i miejsca pracy, tak, aby była jak najbardziej zdrowa i efektywna.