Jak urządzić biuro w domu? Wyposażenie do gabinetu domowego
2021-11-10 | Zespół Ergotest
Zastanawiasz się, w jak urządzić biuro w domu? Co zrobić by praca na home office była wydajna i wygodna. Sprawdź jak zaaranżować domowy gabinet!
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje zdalnie lub potrzebuje odpowiedniego miejsca do nauki i skupienia się. Dlatego też, urządzenie funkcjonalnego biura w domu stało się nie tylko modą, ale też koniecznością. Jak urządzić biuro w domu? Poznaj odpowiedzi z poniższego wpisu!
Spis treści:
- Domowe biuro — jak urządzić je krok po kroku?
- Po 1 – wydziel przestrzeń, która będzie przeznaczona tylko do pracy w domu
- Twoje warunki mieszkaniowe nie pozwalają Ci na stworzenie oddzielnego domowego gabinetu?
- Po 2 - zwróć uwagę na oświetlenie i dostęp do światła dziennego w Twoim biurze
- Po 3 - wyposaż się w meble, które podniosą Twoją wydajność podczas pracy zdalnej
Domowe biuro — jak urządzić je krok po kroku?
Ergonomia stanowiska pracy jest tam samo ważna, jeśli swoje obowiązki wykonujemy w domu czy też w siedzibie firmy. Jak urządzić biuro w domu i jakie meble warto wyposażyć swój domowy gabinet, aby doskonale spełniał swoje zadania? Sprawdź 3 podstawowe kroki, które musisz wykonać!
Po 1 – wydziel przestrzeń, która będzie przeznaczona tylko do pracy w domu
Partner, który ciągle czegoś od Ciebie potrzebuje, dzieci, które wymagają nieustannej uwagi, czy też domowy zwierzak (kot, pies lub inny pupil), który nieustannie domaga się głaskania. Dodatkowo odgłosy pracujących urządzeń (lodówka, kuchenka, pralka czy zmywarka). Musisz przyznać, że każdy z tych elementów potrafi skutecznie “wybić z rytmu”, a przede wszystkim ograniczyć Twoją wydajność.
Jednym z najskuteczniejszy rozwiązań jest wydzielenie pokoju, który będzie zarezerwowany wyłącznie dla Ciebie. Nie musi być duży. Ważne, aby zmieściły się w nim tak niezbędne elementy, jak: biurko, fotel, komputer, drukarka i wszystko, czego potrzebujesz do wykonywania swoich obowiązków w trybie home office.
Twoje warunki mieszkaniowe nie pozwalają Ci na stworzenie oddzielnego domowego gabinetu?
Ok, nie każdy z nas ma na tyle szczęścia, aby pozwolić sobie na oddzielny pokój przeznaczony tylko do pracy zdalnej. Jeżeli i Ty zaliczasz się do tej grupy – postaraj się wydzielić na te potrzeby, chociaż niewielką przestrzeń salonu, sypialni lub innego pokoju. Tylko pamiętaj! Aby zachować work-life balance – ta przestrzeń ma służyć tylko do pracy. Po jej zakończeniu nawet się do niej nie zbliżaj!
Wówczas bardzo pomocne mogą okazać się profesjonalne słuchawki, dzięki którym „odetniesz się” od nawet najbardziej hałaśliwego otoczenia.
Po 2 - zwróć uwagę na oświetlenie i dostęp do światła dziennego w Twoim biurze
Spraw, aby promienie słońca nie oślepiały bezpośrednio Ciebie ani tym bardziej nie odbijały się od Twojego ekranu. Jeśli uznasz, że w Twoim domowym biurze jest za mało światła (lub po prostu lubisz pracować po zmroku) - wyposaż się w dodatkową lampkę na biurko.
Istotnym czynnikiem w tej materii jest też całość otoczenia. Dlatego postaraj się, aby Twoja przestrzeń była możliwe jasna. Pomogą Ci w tym między innymi pomalowanie ścian na ciepłe, jasne kolory (zwłaszcza biały).
Po 3 - wyposaż się w meble, które podniosą Twoją wydajność podczas pracy zdalnej
Oczywiście, odpowiednie stanowisko pracy to takie, które zapewnia komfort i pozwala pracować na wysokich obrotach – nawet przez wiele godzin. Jeżeli chcesz zadbać również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie - pamiętaj, aby Twoje biuro w domu zostało uzupełnione o takie meble, jak:
- Wygodne siedzisko - doskonałym wyborem będzie solidny fotel z możliwością pełnej regulacji w wielu płaszczyznach.
- Dostosowane biurko - zwróć uwagę na to, aby posiadało odpowiednio duży blat. A jeśli lubisz pracować w różnych pozycjach (także na stojąco) - koniecznie dokonaj zakupu mebla z opcją regulacji jego wysokości.
- Regulację położenia ekranu - w zależności od rodzaju użytkowanych przez Ciebie urządzeń, mogą to być: ramiona lub podstawy do monitorów albo podstawki pod laptopy i notebooki.
- Ergonomiczne dodatki - wzrok i kręgosłup to nie wszystko, dlatego nie zapominaj o kondycji i sprawności całego ciała. W tym obszarze aranżacji domowego gabinetu pomogą Ci, chociażby: podnóżek, podkładki pod mysz i przed klawiaturę, a nawet podpórki pod plecy.
Mamy nadzieję, że już wiesz, jak urządzić biuro w domu i stworzysz przestrzeń dla siebie!
Zobacz także
Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? 5 rad
2021-11-15 | Zespół Ergotest
Dowiedz się, na czym i jak siedzieć przy biurku, aby zadbać o swoje zdrowie i wydajność - zarówno w pracy, jak i poza nią. Zapraszamy do lektury!
Czytaj dalejIle powinna wynosić odległość oczu pracownika od monitora?
2021-11-16 | Zespół Ergotest
Ile powinna wynosić odległość oczu pracownika od monitora? Jaka odległość jest najwłaściwsza? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czytaj dalejRozwiązania ergonomiczne: co zrobić, aby praca z komputerem była zdrowa, przyjemna i wydajna?
2021-09-23 | Zespół Ergotest
Podpórka pod plecy, podnóżek do komputera, mobilne stanowisko komputerowe - nie brak produktów i rozwiązań, które poprawią ergonomię i komfort pracy. Sprawdź!
Czytaj dalejPraca z domu a bezczynność. 5 porad, jak zadbać o wydajność.
2022-04-30 | Zespół Ergotest
Jak sobie poradzić, aby wykonywanie obowiązków bezpośrednio z domu było nie tylko wygodne, ale również wydajne? Sprawdź 5 konkretnych porad!
Czytaj dalej