Jaka podstawka pod laptopa? Czy podkładka coś daje? | Blog Ergotest

  poprzedni wpis następny wpis  

Dlaczego podkładka pod laptop jest tak ważna?

2022-06-14  |  Barbara Wasserman

Dlaczego podkładka pod laptop jest tak ważna?

W Polsce coraz więcej osób pracuje hybrydowo lub całkowicie zdalnie, co za tym idzie większość pracy przy komputerze została zamieniona na pracę przy laptopie, czyli na urządzeniu, które zostało zaprojektowane do pracy tymczasowej.

W Polsce coraz więcej osób pracuje hybrydowo lub całkowicie zdalnie. W konsekwencji większość pracy przy komputerze została zamieniona na pracę przy laptopie, czyli na urządzeniu, które zostało zaprojektowane do pracy tymczasowej. Jest to ułatwieniem, albowiem pracując na laptopie pracownik, może korzystać z jednego sprzętu w zakładzie pracy i w domu. Jak praca i stanowisko pracy w miejscu zatrudnienia jest kontrolowana przez pracodawcę, tak trudniej jest pracodawcy ocenić stanowisko pracy w domu. Tutaj konieczna będzie podkładka pod laptop, jeśli przez długi czas pracujemy w domu.

Spis treści:

Dlaczego podkładka pod laptop jest tak ważna?

Czy jest ono ergonomiczne? Jak zazwyczaj pracują osoby na pracy zdalnej? Czy mają zapewnione ergonomiczny, właściwie wyprofilowany fotel, biurko, bądź podkładkę pod laptopa? Zapewnienie właściwej ergonomii przy pracy zdalnej jest zatem dużym wyzwaniem.

Podczas prowadzenia szkoleń BHP wstępnych, jak i okresowych notorycznie spotykam się z informacją zwrotną, że pracownik nie ma zapewnionego ergonomicznego miejsca pracy. Pracownicy otrzymują jedynie laptopa jako narzędzie do pracy. Zapomniana jest natomiast kwestia doboru dodatkowych urządzeń, które wspomagają pracę przy komputerze przenośnym.

Z własnego doświadczenia wiem, że gdy zostałam skierowana do pracy zdalnej, moim „ergonomicznym” miejscem pracy był stół w kuchni. Połowa, jak nie większość społeczeństwa podczas pandemii i wprowadzonej pracy z domu borykała się z problemem rozlokowania miejsc pracy i nauki dzieci w domu. W związku z tym zawsze ktoś musiał skorzystać z ławy lub stołu zamiast profesjonalnego biurka, a praca w pozycji półleżącej stała się naszą codziennością. ☺ Jednak pozycja półleżąca naraża kręgosłup na bardzo duże obciążenia, tak samo pozycja ze zgarbionymi plecami z głową mocno wysuniętą do przodu. Pozycja ze zgarbionymi plecami to najczęstsza pozycja pracy przy laptopie, którego krawędź monitora od laptopa nie znajduje się właściwej wysokości w stosunku do naszych oczu.

Z danych ZUS z 2020 r. wynika, że większość zwolnień lekarskich wydawanych była z powodu kłopotów z kręgosłupem. Według pracowników dolegliwości bólowe w obrębie pleców nasiliły się w okresie pandemii. Co jak wskazałam wyżej, jest połączone z niewłaściwą pozycją pracy przy komputerze. Zła pozycja wpływa na obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, natomiast pochylenie głowy do zbyt nisko ustawionego monitora obciąża kręgosłup szyjny. Dodatkowo pojawić się mogą bóle głowy lub ucisk na narządy wewnętrzne.

Jakie zatem powinno być stanowisko pracy z wykorzystaniem laptopa?

Stanowisko powinno być takie, aby nasza pozycja ciała była dokładnie taka sama, jak gdybyśmy pracowali przy komputerze stacjonarnym. Aby stworzyć tak idealne stanowisko, można wykorzystać laptopa jako jednostkę centralną i korzystać z dodatkowego monitora. Jeśli jednak nie posiadamy monitora, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosować podstawkę, która jest dedykowana do pracy z laptopem. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze. Podkładka pod laptopa znajduje się na szczycie listy najważniejszych produktów do pracy przy urządzeniu przenośnym. Korzystanie z niej pozwoli nam na podniesienie ekranu laptopa, co wpłynie na złagodzenie mięśni ramion i szyi, karku. Odpowiednio dobrana podstawka pod laptop jest w stanie w wysokim stopniu zredukować negatywne skutki wielu godzin spędzonych przed ekranem monitora.

Zastosowanie podstawek pod laptop pozwoli zredukować napięcie ramion i karku. Ponadto umieszczenie laptopa na wysokości wzroku i pod odpowiednim kątem umożliwia wygospodarowanie większej przestrzeni na biurku. Stosowanie podkładki pod laptopy zdecydowanie niesie za sobą wiele korzyści. 

Jaka podkładka będzie dla nas najlepsza?

Taka, która w naturalny sposób pomoże nam w jej korzystaniu, czyli:

  • podnosi ekran laptopa na wysokość oczy łagodząc napięcie mięśni ramion i szyi.
  • posiada szeroki wachlarz regulacji wysokości, kąta nachylenia (np. w zakresie od 0 do 64 stopni) czy obrotu,
  • posiada wycięte otwory wentylacyjne zapobiegające przegrzaniu laptopa, umożliwiając wymianę powietrza,
  • zintegrowana z portami USB,

Zróbmy wszystko, aby praca przy laptopie była dla nas jak najwygodniejsza i bezpieczniejsza.

"Ciężka praca jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale po co ryzykować?" - Ronald Reagan

Dowiedz się więcej np. o ergonomii pracy w domu, a także regularnie odwiedzaj nasz blog. Znajdziesz na nim mnóstwo pożytecznych informacji, które wykorzystasz zarówno podczas pełnienia swoich obowiązków, jak i tuż po pracy!

Zachęcamy również do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych:

Facebook Instagram Linkedin Youtube

FAQ

Jakie są korzyści z używania podkładki pod laptop?

Korzyści obejmują lepszą postawę ciała, zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z pracą w niewłaściwej pozycji oraz poprawę komfortu i wydajności pracy.

Jakie cechy powinna mieć dobra podkładka pod laptop?

Dobra podkładka powinna mieć regulację wysokości i kąta nachylenia, otwory wentylacyjne zapobiegające przegrzaniu laptopa oraz zintegrowane porty USB.

Czy podkładki pod laptop są kompatybilne z każdym modelem laptopa?

Większość podkładek jest uniwersalna i kompatybilna z różnymi modelami laptopów, ale zawsze warto sprawdzić specyfikacje producenta przed zakupem.


Zobacz także