Audyt stanowiska pracy. Jak go przeprowadzić i dlaczego warto?
2021-07-22 | Zespół Ergotest

Czym jest audyt stanowiska pracy? Jak korzyści zapewnia? W jaki sposób przebiega? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!
Audyt stanowiska pracy to jedna z podstawowych czynności, na jakie powinny zdecydować się wszystkie przedsiębiorstwa, którym zależy na tworzeniu właściwych miejsc pracy. Nie tylko zgodnych z obecnie panującymi normami i przepisami prawnymi, ale w szczególności takich, które są przyjazne pracownikom i pozwalają na podnoszenie ich zaangażowania oraz efektywności.
W dalszej treści tego artykułu znajdziesz informacje na temat tego, czym jest audyt, komu i jakie korzyści zapewnia, a także w jaki sposób wygląda jego przebieg. Zapraszamy!
Czym jest audyt stanowisk pracy?
Audyt stanowiska pracy to nic innego, jak kompleksowa weryfikacja mająca na celu sprawdzenie warunków, jakie panują w danym przedsiębiorstwie.
Dobrze przygotowane i przeprowadzone tego typu badanie pozwala uzyskać kluczowe informacje na temat zdrowia, bezpieczeństwa oraz komfortu zatrudnionych pracowników.
Audyt stanowiska pracy - dlaczego warto?
Przeprowadzanie, a co najważniejsze - wdrażanie rekomendacji z już przeprowadzonych audytów, jest ważne zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i samych pracodawców.
- Pracodawcom pozwala unikać ewentualnych uchybień, funkcjonować w zgodzie z normami prawnymi, a co za tym idzie - unikać naliczania kar finansowych (naliczanych przez właściwe organy państwowe).
- Pracownikom umożliwia pracowanie w lepszych warunkach – dopasowanych zarówno do ich potrzeb, jak i charakteru wykonywanych obowiązków.
Jednym słowem - na dobrze przeprowadzonym audycie stanowisk pracy korzystają wszyscy. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie przedsiębiorstwem zyskują pewność, że ich firma działa zgodnie z przepisami prawa lub zostają wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im to naprawić. Natomiast dla pracowników jest informacją, że ich obecne warunki pracy są dobre lub w niedługiej przyszłości powinny ulec poprawie.
Z czego składa się profesjonalny audyt?
Kluczowymi elementami każdego takiego działania są:
- Kontrola stanowisk pracy, w ramach której analizie podlega zarówno specyfika wykonywanych zadań, środowisko (w tym wyposażenie stanowiska), a także potencjalne zagrożenia.
- Weryfikacja dokumentacji, która ma na celu sprawdzenie stosowanych w firmie procedury, zgodności z zasadami BHP, jak i innymi przepisami prawa.
- Kompleksowy raport, który jest zwieńczeniem każdego audytu stanowisk pracy. Zawiera on w sobie nie tylko listę rzeczy, które należy poprawić, ale również gotowe rekomendacje pokazujące dobre praktyki i instrukcje.
Chcesz sprawdzić, jak wygląda to w Twojej firmie?
Koniecznie poznaj naszą ofertę, w ramach której zapewniamy kompleksowe wsparcie związane z poprawą ergonomii oraz ogólnych warunków pracy w polskich przedsiębiorstwach.
Pamiętaj, aby regularnie zaglądać na nasz blog, na którym czeka na Ciebie mnóstwo wartościowych materiałów - związanych z ergonomią w pracy, bhp pracy przy komputerze i nie tylko!