Na czym polega praca w zespole i jak ją usprawnić? I Blog Ergotest

  poprzedni wpis następny wpis  

Jak usprawnić pracę w zespole? Poznaj cenne porady.

2023-05-08  |  Zespół Ergotest

Jak usprawnić pracę w zespole? Poznaj cenne porady.

Zgrany zespół to marzenie wielu przełożonych. Jak zatem stworzyć drużynę, która samodzielnie będzie rozwiązywała napotkane problemy, wspierała się i wypracowywała zysk dla Twojej firmy? Na co zwrócić uwagę, uzupełniając wakaty? Sprawdź, jakie działania warto podjąć, by Twój team wykonywał zawodowe obowiązki mądrze i efektywnie!

Współpraca w zespole to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach życia, od biznesu po projektowanie społeczności. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad projektem zawodowym, czy też jesteś częścią grupy wolontariuszy, istnieją konkretne strategie i narzędzia, które mogą znacząco usprawnić pracę zespołową. Jak usprawnić pracę w zespole? Poznaj odpowiedzi!

Spis treści:

Na czym polega praca w zespole?

Praca w zespole może mieć wiele definicji i z pewnością w każdej z nich znajdzie się ziarenko wiarygodności. Prawda jest jednak taka, że umiejętność pracy w zespole nabywa się już w pierwszych latach edukacji. Często jednak ten okres kojarzy się z nieprawidłowym podziałem obowiązków oraz z konfliktami koleżeńskimi. Jak zatem powinna wyglądać praca w zespole? Na co należy zwrócić uwagę, by członkowie zespołu spełniali się w podejmowanych przez siebie działaniach?

Ten rodzaj pracy polega głównie na wykonywaniu poszczególnych czynności, które mają wpłynąć na realizację projektu. Bez wątpienia polega ona przede wszystkim na współpracy. Każdy problem lub wątpliwości, które pojawiają się na drodze do zdobycia celu, można rozwiązać wspólnie. 

Kluczowy, w przypadku podziału ról w zespole, jest ich prawidłowy dobór. Aby praca sprawiała przyjemność, każdy członek zespołu powinien w miarę możliwości wybrać przestrzeń, którą chce się zająć.

Brak współpracy w zespole — jak rozwiązać ten problem z pracownikami?

Jeśli w Twojej firmie pojawiły się problemy interpersonalne w mniejszych zespołach, warto przeanalizować wzajemne dopasowanie członków zespołu do siebie. To bardzo ważny aspekt, umożliwiający stworzenie kreatywnej grupy, która będzie chętnie podejmowała wyzwania i wspólnie ponosiła za nie konsekwencje. 

Oto pięć sposobów na to, by praca w zespole była sprawna:

  • Zadbaj o integrację pracowników — w tym przypadku nie bez znaczenia jest organizacja firmowych eventów, świętowanie wspólnych sukcesów oraz możliwość spokojnej rozmowy przy kawie w czasie pracy. Oczywiście nikt tu nie mówi o plotkach, lecz o merytorycznych rozmowach w swobodnej atmosferze. Dobrym rozwiązaniem, które realnie wpływa na poprawę relacji, jest też wspólne spożywanie obiadów w firmowej stołówce. 
  • Ustalcie wspólnie zasady współpracy — aby każdy pracownik wiedział jaką rolę odgrywa i mógł się z niej wywiązać. Na początku tworzenia nowego projektu, dobrze jest wspólnie ustalić zasady współpracy, np. w który dzień tygodnia będą audyty, a kiedy nastawiacie się na działanie? Jak będzie wyglądała komunikacja wewnętrzna? Te pytania nie mogą pozostać bez odpowiedzi, jeśli praca zespołu ma być wydajna.
  • Spotkania z agendą — czas poświęcony na rozmowę lub żarty jest w porządku, ale plan spotkań, które mają na celu ustalenie konkretnych działań, jest ważniejszy. Aby czas poświęcony na spotkania nie został zmarnowany, warto dbać o to, by każdy członek zespołu przyszedł na spotkanie przygotowany i znał jego harmonogram. 
  • Określajcie priorytety — biorąc pod lupę wszystkie obowiązki pracowników, warto zwrócić uwagę na stopień ich ważności. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zaktualizuj obowiązki poszczególnych jednostek, by nikt nie czuł się przytłoczony zakresem wykonywanej pracy. Takie podejście buduje również wzajemne zaufanie, ponieważ każdy członek zespołu wie, że może liczyć na pozostałych.
  • Bierzcie pod uwagę indywidualne predyspozycje w czasie przypisywania zadań — w ten sposób każdy członek zespołu będzie wykazywał podobną chęć do pracy. Dopasowywanie zadań do umiejętności sprawi również, że każde zadanie będzie wykonane sprawnie i dokładnie.

Praca w zespole — korzyści

Istotną kwestią w przypadku pracy zbiorowej jest zmniejszenie odpowiedzialności jednostki za wykonane zadania. W tym przypadku bowiem odpowiedzialność spoczywa na całym zespole. Co więcej, w grupie, w sposób naturalny może wyłonić się lider, który z przyjemnością zajmie się tworzeniem podsumowań oraz rozdzielaniem zadań w zespole. Wbrew pozorom nie każdy ma predyspozycje do tego, by być mówcą i zaprezentować efekt pracy przed zarządem lub pełnić funkcję lidera. 

Praca w zespole to również zdecydowanie większa efektywność i wydajność. Zgrany team będzie wzajemnie motywował się do pracy, dzięki czemu postępy będą widoczne niemal z dnia na dzień. Praca w mniejszych zespołach ma to do siebie, że członkowie zespołu uczą się od siebie i mogą szlifować własne umiejętności. Do tego polepszają swoje zdolności interpersonalne, co poprawia atmosferę w całej firmie, z powodu lepszej komunikacji wewnętrznej.

Podsumowanie: wykorzystaj nasze rady i nie pytaj więcej, jak usprawnić pracę w zespole!

Praca z ludźmi jest niezwykle wymagająca. Warto w tym przypadku bezustannie poszerzać zasoby swojej wiedzy i wdrażać w życie zupełnie nowe wytyczne, które powstają na podstawie licznych badań. Praca zespołowa ma wiele zalet i warto ją wykorzystać w każdej firmie bez względu na sektor. Jeśli dodatkowo weźmiesz pod uwagę w czasie tworzenia zespołu dopasowanie cech charakteru poszczególnych pracowników, to Twój zespół osiągnie jeszcze szybciej postawione przed nim cele, a spotkania będą odbywały się w przyjemnej atmosferze.

Po więcej porad z zakresu ergonomii w pracy zajrzyj na naszego bloga. Z ostatnich naszych wpisów dowiesz się między innymi, jakie korzyści daje masaż biurowy i jak wybrać podkładkę pod mysz.

Zachęcamy również do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych:

Facebook Instagram Linkedin Youtube

 

FAQ

Dlaczego praca w zespole jest ważna?

Praca w zespole pozwala na efektywniejsze rozwiązywanie problemów, lepszą wymianę pomysłów oraz zwiększa kreatywność i innowacyjność. Działa na zasadzie synergii, gdzie łączna wartość pracy zespołowej przewyższa sumę indywidualnych wkładów.

Co zrobić, jeśli zespół ma problemy z współpracą?

Aby rozwiązać problemy ze współpracą w zespole, warto:

  • Zorganizować integrację pracowników poprzez eventy firmowe, wspólne posiłki i rozmowy w swobodnej atmosferze.
  • Wspólnie ustalić zasady współpracy, komunikacji wewnętrznej i harmonogram działań.
  • Przeprowadzać spotkania z jasnym planem i agendą, aby były produktywne.
  • Regularnie określać i aktualizować priorytety zadań.
  • Przydzielać zadania zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami członków zespołu.

Jakie są zalety pracy w małych grupach?

Praca w małych grupach ma wiele zalet, w tym lepszą komunikację i szybsze podejmowanie decyzji. Dzięki mniejszej liczbie osób, działania mogą być skuteczniej koordynowane, a elastyczność w dostosowywaniu się do zmian jest większa. Małe grupy umożliwiają także indywidualne podejście do potrzeb i umiejętności każdego członka, co zwiększa poczucie odpowiedzialności za realizację zadań.


Zobacz także