Dlaczego ergonomia stanowiska pracy jest aż tak ważna? | ErgoTest

  poprzedni wpis następny wpis  

Dlaczego ergonomia stanowiska pracy jest aż tak ważna?

2021-07-15  |  Zespół Ergotest

Dlaczego ergonomia stanowiska pracy jest aż tak ważna? Dlaczego ergonomia stanowiska pracy jest aż tak ważna?

Dowiedz się, czym tak naprawdę jest wspomniana ergonomia, a przede wszystkim znajdź odpowiedź na pytanie: co sprawia, że jest tak istotna?

Ergonomia w pracy to zagadnienie, które coraz więcej firm zaczyna wymieniać przez wszystkie przypadki. Powodem tego jest chociażby rosnąca świadomość związana z warunkami, jakie powinny panować w miejscu pracy. Istotną rolę odgrywa również presja ze strony innych przedsiębiorstwami, którym zależy na pozyskaniu najbardziej cennych pracowników. Kropką nad “i” są natomiast konkretne efekty (liczone w wydajności oraz ograniczaniu kosztów), za którymi stoi właśnie ergonomia.

Ten artykuł poświęcimy sobie na dokładne przyjrzenie się temu, czym tak naprawdę jest wspomniana ergonomia, a przede wszystkim odpowiemy na pytanie: co sprawia, że jest tak istotna?

Czym jest ergonomia na stanowisku pracy?

Ergonomia to dziedzina naukowa, która łączy w sobie zagadnienia związane higieną i medycyną pracy, a także całymi garściami czerpie z takich zagadnień, jak socjologia czy psychologia. Nie brakuje w niej również zagadnień czysto technicznych - chociażby tych związanych z wyposażeniem ergonomicznych stanowisk pracy.

Traktuje ona o takiej organizacji miejsca pracy, aby stworzone w ten sposób warunki były jak najbardziej dopasowane do wymagań oraz możliwości każdego człowieka.

Ergonomia w pracy biurowej – przy komputerze i nie tylko. Dlaczego warto?

Zasadność właściwej organizacji miejsca pracy jest powszechnie znana. Dlatego w XXI wieku zasadne jest pytanie nie "czy”, a “jak” warto o nią dbać. Do głównych czynników przemawiających na rzecz dbania o ten aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa zaliczamy:

  1. Ergonomiczne stanowiska ograniczają pojawianie się dotkliwych dolegliwości

Jedną z kluczowych bolączek, które wpływają na samopoczucie pracowników, a przez to rzutują na wyniki samej firmy - są problemy ze zdrowiem. Źle zaplanowane stanowiska pracy sprawiają, że pracownicy spędzają długie godziny w niedopasowanych, a co za tym idzie – niekomfortowych pozycjach.

W dłuższej perspektywie czasu owocuje to pojawieniem się bólów kręgosłupa, szyi, rąk, nóg, a nawet - problemów ze wzrokiem. A to w konsekwencji rzutuje na spadek efektywności oraz wzrost dni absencji (spowodowanych np. zwolnieniami L4).

  1. Urządzenie przestrzeni w ergonomiczny sposób przekłada się na czas i efektywność działań

Poza aspektami stricte zdrowotnymi liczą się także kwestie związane z samym wykonywaniem obowiązków. Dobrze zaplanowana i wdrożona przestrzeń biurowa, czyli taka posiadająca odpowiednie biurko, fotel, podnóżek, ekrany (w tym ich właściwe ułożenie względem ciała i oczu) - realnie przekłada się na wydajność.

Wypoczęty pracownik to skoncentrowany pracownik, który wykonuje swoje zadania lepiej, szybciej i z dużo większą dokładnością.

  1. Ergonomia w pracy podnosi motywację pracowników

Dobre samopoczucie, lepsze wyniki, a do tego brak problemów ze zdrowiem - to wszystko stanowi prostą drogę do kolejnego ważnego czynnika, jakim jest zadowolenie samych pracowników.

Tego rodzaju korzyść wynikającą z ergonomii w miejscu pracy można definiować na wiele różnych sposobów. Szczęśliwi pracownicy cechują się większą chęcią i zaangażowaniem w swoją pracę. Są bardziej kreatywni i pomysłowi, a co najważniejsze - przykładają się do swoich zadań.

Chcesz zadbać o ergonomię w Twojej firmie?

W takim razie już teraz zapoznaj się z pełną ofertą naszej firmy. Zapewniamy szkolenia i wsparcie merytoryczne, a także cały wachlarz produktów, których celem jest poprawa warunków, w jakich funkcjonują Twoi pracownicy. Sprawdź!

Pamiętaj, że na naszym firmowym blogu czeka na Ciebie mnóstwo merytorycznych treści, które pozwolą Ci poszerzać swoją wiedzę - związaną zarówno z ergonomią, jak i innymi ważnymi zagadnieniami!