Ergonomiczne rozwiązania: mobilne stanowisko komputerowe, podnóżek, podpórka pod plecy i inne produkty | Blog ErgoTest

  poprzedni wpis następny wpis  

Rozwiązania ergonomiczne: co zrobić, aby praca z komputerem była zdrowa, przyjemna i wydajna?

2021-09-23  |  Zespół Ergotest

Rozwiązania ergonomiczne: co zrobić, aby praca z komputerem była zdrowa, przyjemna i wydajna?

Podpórka pod plecy, podnóżek do komputera, mobilne stanowisko komputerowe - nie brak produktów i rozwiązań, które poprawią ergonomię i komfort pracy. Sprawdź!

Spis treści:

Czym według Ciebie powinna charakteryzować się profesjonalna przestrzeń zarezerwowana do pracy? Czy tego typu stanowisko to wyłącznie kwestia drogich i nowoczesnych urządzeń “z wyższej półki” (laptopy, myszki, monitory itp.)? Luksusowego skórzanego fotela i wielkiego drewnianego biurka? A może tak po prostu - połączenie sprzętów i mebli, które pozwalają wykonywać swoje obowiązki szybko, sprawnie i wydajnie - jednocześnie troszcząc się o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników? 

W naszej ocenie zdecydowanie liczy się to ostatnie. Dlatego z dalszej części tego artykułu dowiesz się, jakie produkty ergonomiczne powinny zagościć w Twoim biurze. Wszystko po to, aby Twoi pracownicy byli w stanie pracować w zdrowych i przyjaznych warunkach, które pozwalają dawać z siebie 100% możliwości.

Jakie produkty ergonomiczne warto wziąć pod uwagę podczas planowania każdego stanowiska pracy?

Ergonomia w pracy z komputerem stacjonarnym lub przenośnym laptopem wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko kwestii doboru sprzętu, ale również zadbania o odpowiednią pozycję, która wspiera produktywność, a jednocześnie przeciwdziała pojawianiu się dolegliwości i schorzeń. W tej roli doskonale sprawdzają się takie elementy, jak:

1. Ergonomiczna podpórka pod plecy

Jest to stosunkowo niewielki element, który umieszcza się bezpośrednio na oparciu od fotela lub krzesła biurowego. Jego zadaniem jest podpieranie kluczowych obszarów pleców, a co za tym idzie - dbanie o zachowanie naturalnej, zdrowej postawy podczas pracy na siedząco.

W zależności od potrzeb oraz możliwości możesz zdecydować się na zakup:

  • Ergonomicznych podpórek pełnych, które stanowią oparcie dla całego kręgosłupa.
  • Ergonomicznych podpórek częściowych, które są oparciem dla jego wybranych części (najczęściej lędźwi).

Istotną zaletą tego typu rozwiązań jest ich mobilność. Ergonomiczne podpórki pod plecy posiadają specjalne zaczepy (najczęściej na gumki), które umożliwiają szybki montaż i demontaż - praktycznie na każdym rodzaju krzesła i fotela.

2. Podnóżek do komputera

Skoro zadbanie o stan pleców i kręgosłupa już za nami - pora na kolejny krok. Ergonomiczny podnóżek do pracy przy komputerze to element, który pozwala zadbać o prawidłowe ułożenie nóg, a co za tym idzie - wspierać zachowywanie prawidłowej postawy i przeciwdziałać pojawianiu się poczucia zmęczenia i dyskomfortu.

Poszczególne produkty mogą różnić się od siebie pod względem koloru, rozmiaru, a nawet kształtu. Podczas wyboru tego typu rozwiązania pamiętaj, aby podnóżek pod nogi, na który się zdecydujesz, posiadał opcję regulacji. Dzięki niej każdy pracownik z łatwością dopasuje jego położenie do swoich indywidualnych preferencji.

3. Podkładki i podstawki pod monitory, laptopy, myszy i klawiatury

Kolejnym krokiem, który warto wykonać, jest dopilnowanie, aby nie tylko ciało, ale również wszystkie niezbędne narzędzia - znajdowały się na właściwych pozycjach.

W tej roli idealnie odnajdą się wszelkiego rodzaju:

  • Podstawki i ramiona na monitory, pod laptopy które sprawiają, że ekrany (jeden lub więcej) znajdują się w odpowiednim miejscu, a co za tym idzie – nie męczy wzroku. 
  • Podkładki pod myszy i przed klawiatury, które poprawiają komfort oraz wydajność pracy, przy jednoczesnym ograniczaniu dolegliwości związanych z bólami dłoni, nadgarstków, jak i całych rąk.

4. Regulowane biurko

Zdrowe środowisko pracy charakteryzuje się dużą zmiennością, czyli ograniczeniem czasu przebywania tylko w jednej pozycji. W tym obszarze doskonale sprawdza się tzw. biurko sit-stand, które umożliwia pełnienie swoich obowiązków zarówno na siedząco, jak i na stojąco.

Więcej o tym produkcie ergonomicznym przeczytasz w naszym artykule na temat Biurka sit stand.

Ergonomiczne rozwiązania, które sprawdzą się u Ciebie

Za nami omówienie 4 kluczowych obszarów, dzięki którym Twoja organizacja stanie się prawdziwie przyjaznym środowiskiem pracy. Zapewnij je swoim pracownikom, a gwarantujemy, że pierwsze pozytywne rezultaty odczujesz już po kilku dniach. A im dłużej będziecie z nich korzystać, tym efekty będą jeszcze bardziej spektakularne!

Szukasz więcej rad i inspiracji na temat ergonomicznych rozwiązań, które wdrożysz do pracy swojej firmy?

Mamy dobre wieści! Znajdziesz je bezpośrednio na naszym blogu. A jeśli zależy Ci na gotowych i w pełni profesjonalnych produktach – koniecznie rzuć okiem na ergonomiczny asortyment naszego sklepu online. Zapraszamy do zdobywania wiedzy i robienia zakupów!

 

FAQ

Czym powinna charakteryzować się ergonomiczna przestrzeń do pracy?

Ergonomiczna przestrzeń do pracy powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika, zapewniając komfort i wspierając zdrowie. Kluczowe jest, aby wszystkie elementy, takie jak biurko, krzesło, monitory, klawiatury i myszy, były regulowane i dostosowane do wymiarów oraz preferencji użytkownika. Ergonomiczne krzesło powinno oferować wsparcie dla pleców, zwłaszcza odcinka lędźwiowego, oraz możliwość regulacji wysokości i nachylenia.

Co to jest biurko sit-stand i jakie ma zalety?

Biurko sit-stand to regulowane biurko, które umożliwia pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Takie biurko wspiera zmienność pozycji podczas pracy, co jest korzystne dla zdrowia i zwiększa komfort oraz wydajność pracy.

Jakie są najlepsze nawyki dla zdrowego trybu pracy przy komputerze?

  • Regularne ćwiczenia: Uprawiaj regularną aktywność fizyczną, aby poprawić krążenie i ogólną kondycję.
  • Zdrowa dieta: Spożywaj zrównoważone posiłki i pij dużo wody, aby utrzymać odpowiedni poziom energii.
  • Krótka przerwa co godzinę: Każdą godzinę pracy przerywaj na 5-10 minutową przerwę, aby wstać, poruszać się i dać odpocząć oczom.

Zobacz także