Prawidłowa odległość monitora od oczu - zalecana w BHP | Blog Ergotest

  poprzedni wpis następny wpis  

Ile powinna wynosić odległość oczu pracownika od monitora?

2021-11-16  |  Zespół Ergotest

Ile powinna wynosić odległość oczu pracownika od monitora?

Ile powinna wynosić odległość oczu pracownika od monitora? Jaka odległość jest najwłaściwsza? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Spis treści:

Wzrok... choć stanowi nieodzowne narzędzie pracy większości osób - nadal wielu pracowników, jak i pracodawców zdaje się nie przywiązywać do niego zbyt dużej dbałości. Efektem tego są narastające dolegliwości występujące pod postacią bólu głowy lub co gorsza - pogarszającej się jakości widzenia. 

Co zrobić, aby stworzyć odpowiednie warunki, które poprawią komfort pracy, a przede wszystkim - przyczynią się do ochrony tak ważnego narządu, jakim są oczy każdego pracownika? Ile powinna wynosić odległość oczu pracownika od monitora? Tego dowiesz się już za moment – w dalszej części wpisu, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Era digitalizacji wpływa na nasz wzrok

Proces digitalizacji i przenoszenia większości procesów do sieci trwa w najlepsze – i nic nie zapowiada tego, aby w tej materii miało się coś zmienić.

Stosy papierów, folderów i teczek już dawno zostały zamienione na cyfrowe pliki. A spotkania i konferencje “na żywo” coraz chętniej zastępowane są przez spotkania w formie online. Nic więc dziwnego, że większość naszego czasu w pracy, jak i po niej spędzamy tam, gdzie wszyscy, czyli przed ekranami naszych: komputerów, tabletów i smartfonów.

Jak łatwo zatem się domyśleć - głównym czynnikiem odpowiadającym zarówno za zdrowie, a także niwelującym dolegliwości dotykające oczy jest ich położenie względem ekranu.

Jaka odległość oczu od monitora jest najwłaściwsza?

Jaka powinna być odległość oczu od monitora? Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jasne, wielu ekspertów stoi na stanowisku, że odległość ludzkich oczu od monitora powinna mieścić się w przedziale od 40 do nawet 75 centymetrów. Ale od czego tak naprawdę zależy konkretna odległość? Już wyjaśniamy.

Kluczem do udzielenia odpowiedzi na to pytanie jest rozmiar ekranu. Mówiąc wprost – im większy monitor, tym większa powinna być jego odległość od oczu pracownika.

  • Podczas pracy przy stosunkowo dużych monitorach (20 – 24 cale) - wzrok powinien znajdować się w górnej granicy, czyli w odległości od 50 do 75 cm.
  • W przypadku średnich i małych ekranów (poniżej 19 cali) - odległość może być mniejsza i wynosić nawet 40 cm.

Warto pamiętać, że poza samą odległością liczy się również położenie. Ekran należy umieścić tak, aby jego górna część (np. ramka) znajdowała się na wysokości wzroku pracownika. W ostateczności może być umieszczona nieco wyżej.

Bezpieczna prawidłowa odległość oczu od monitora - jak ją uzyskać?

Poszczególni pracownicy mogą różnić się od siebie posturami (w tym wzrostem i budową ciała). Istotny jest również aspekt samej przestrzeni, która w zależności od konkretnego biura - także może prezentować się inaczej.

W związku z tym, w celu uzyskania najbardziej optymalnego położenia ekranu, warto postawić na ergonomiczne wyposażenie stanowisk pracy.

Do elementów, które pozwolą na sprawne dopasowanie i uzyskanie odpowiedniej odległości oczu od monitora, należą: biurka z regulacją wysokości, ramiona na monitory, a także specjalne podstawki pod laptopy czy notebooki. Za pomocą każdego z nich idealne dopasowanie stanowiska pracy zajmie dosłownie kilka minut!

Ile powinna wynosić odległość między sąsiednimi monitorami?

Zgodnie z ogólnymi zasadami ergonomii, odległość między monitorami powinna umożliwiać łatwe widzenie treści na ekranie bez konieczności nadmiernego obracania głowy czy zmiany pozycji, co pomaga uniknąć zmęczenia i problemów z kręgosłupem. Zaleca się, aby minimalna odległość między sąsiednimi monitorami w miejscu pracy wynosiła 0,6 metra.

Przeczytaj również jak zwalczyć ból głowy od komputera o oraz poznaj ergonomiczne rozwiązania, które pomogą mu zapobiec.

Zachęcamy również do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych. Znajdziesz tam bogatą skarbnicę przydatnych wskazówek zdrowotnych, jak i tych dotyczących samego stanowiska pracy! :)

Facebook Instagram Linkedin Youtube 


Zobacz także