Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? 5 rad | ErgoTest: Ergonomia pracy siedzącej, rozwiązania ergonomiczne

  poprzedni wpis następny wpis  

Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? 5 rad

2021-11-15  |  Zespół Ergotest

Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? 5 rad

Dowiedz się, na czym i jak siedzieć przy biurku, aby zadbać o swoje zdrowie i wydajność - zarówno w pracy, jak i poza nią. Zapraszamy do lektury!

Na czym siedzieć przy biurku?

Ostateczna decyzja należy do Ciebie, ale z naszej strony szczerze rekomendujemy zastosowanie właściwie dobranego fotela. Wspomniany element to prawdopodobnie jedyny skuteczny sposób na wydajne i komfortowe siedzenie przy biurku. Aby jednak spełniał swoją rolę - musi oferować pewne funkcjonalności, dzięki którym dopasujesz go do swoich preferencji oraz oczekiwań.

Musisz bowiem wiedzieć, że ergonomiczny fotel to taki, który jest wyposażony w:

  • Opcje pełnej regulacji - zarówno wysokości, kąta nachylenia, położenia podłokietników, a także oparcia pod lędźwie. O możliwości jego obracania już nie wspominając.
  • Przyjazne materiały - oddychające, a co za tym idzie - pozwalające na komfortową pracę, nawet w różnych temperaturach.

Gdy kwestię siedziska mamy już załatwioną - pora na kolejny krok, czyli jego odpowiednie ustawienie. Tak, aby było nie tylko wygodne, ale również dostosowane do Twojej sylwetki.

Jak poprawnie siedzieć przy biurku?

Najlepiej zacznij od wspomnianego fotela, a konkretnie – od ustawienia go w najbardziej ergonomicznej i bezpiecznej pozycji. Jak wygodnie siedzieć przy biurku? Już wyjaśniamy!

  1. Umieść oparcie fotela, aby Twoja pozycja podczas siedzenia pozwalała na lekkie odchylenie tułowia do tyłu. Pamiętaj, aby pośladki były maksymalnie dosunięte do oparcia!
  2. Ustal wysokość fotela tak, aby Twoje stopy w całości dotykały podłogi. Zgięcie nóg w kolanach powinno wynosić 90 stopni – bez ich krzyżowania, opierania lub innych “wygibasów”.
  3. Przysuń fotel do biurka na odległość, która umożliwi Ci swobodne ułożenie przedramion - bezpośrednio na blacie.

A gdy ta operacja będzie już za Tobą - postępuj zgodnie z opisami kolejnych kroków. Dzięki nim stworzysz prawie idealne środowisko pracy - zarówno w biurze, jak i na home office.

  1. Postaw monitor lub ekran laptopa w odpowiedniej odległości od Twoich oczu. Ile powinna wynosić odległość oczu użytkownika od monitora? Według ekspertów jest to dystans między 40 a 75 centymetrów. Górna część urządzenia powinna znajdować się na linii Twojego wzroku.
  2. Myszka, klawiatura oraz inne urządzenia, z których regularnie korzystasz – ustaw je tak, aby wraz z ekranem tworzyły linię prostą. To pozwoli Ci na zachowanie prawidłowej postawy przez cały czas pracy.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Przeczytaj czy jest ergonomia stanowiska pracy!


Zobacz także