Wypalenie zawodowe: definicja, objawy, zapobieganie | Blog Ergotest

  poprzedni wpis następny wpis  

Jak zapobiegać ryzyku wypalenia zawodowego?

2023-04-17  |  Zespół Ergotest

Jak zapobiegać ryzyku wypalenia zawodowego?

Czym jest wypalenie zawodowe i kogo może dotyczyć ten problem? Sprawdź, jak skutecznie zapobiegać ryzyku wypalenia zawodowego.

Pokolenia, które obecnie są najbardziej produktywne i mają ogromny wpływ na rozwój światowych gospodarek, mówią STOP. Odważnie i głośno domagają się zmian, ponieważ ich zdaniem współczesny schemat pracy jest wyczerpujący i destrukcyjny. A mowa o Millenialsach i pokoleniu Z, które już dziś odczuwają wypalenie zawodowe, ponieważ nie mogą osiągnąć balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Spis treści:

Czym jest wypalenie zawodowe? Definicja.

Tyle mówi się o balansie w aktywności zawodowej i w życiu prywatnym. Publikacje, szkolenia oraz rozmowy na ten temat pojawiają się niemal każdego dnia. Dziś weźmiemy pod lupę pojęcie, które może dotyczyć niemal każdego. Praca na stałe jest wpisana w codzienną aktywność milionów ludzi na całym świecie. Dzięki niej każdy może zaspokoić swoje potrzeby związane z budowaniem relacji społecznych, rozwojem osobistym oraz z finansami. Życie współczesnego człowieka jest złożone z wielu istotnych aspektów, które po połączeniu w całość tworzą kompletną układankę. 

Wypalenie zawodowe często jest określane również syndromem burnout. Jest to forma przeciążenia obowiązkami, które są wykonywanego każdego dnia w miejscu pracy. Mozolne, czasem nudne, lub też stresujące czynności sprawiają, że pracownik nie ma motywacji do dalszych starań. W takich sytuacjach mogą pojawić się stany emocjonalnego rozdrażnienia, które z czasem potrafią przeobrazić się w różne formy depresji.

Wyniki badań pokazują, że wypalenie zawodowe może dziś dotyczyć nawet 65% Polaków, którzy są aktywni zawodowo. Analiza przeprowadzona przez UCE Research i Syno Poland dowodzi, że ten problem na tle krajów europejskich w największym stopniu dotyczy właśnie Polski.

Wypalenie zawodowe — objawy, których nie powinno się lekceważyć

Wbrew pozorom jest dużo zawodów, które są narażone na problem wystąpienia ryzyka wypalenia zawodowego. Do najczęściej wymienianych grup społecznych z pewnością można zaliczyć służbę zdrowia, nauczycieli, sprzedawców oraz policjantów i psychologów.

Objawy wypalenia zawodowego, o których mówi się najczęściej:

 • brak motywacji do pracy,
 • wyraźne pogorszenie nastroju nie tylko w czasie pracy,
 • problemy ze snem,
 • brak satysfakcji z osiągnięć zawodowych,
 • problem z koncentracją, 
 • brak kontroli nad negatywnymi emocjami i myślami, 
 • trudności w kontaktach ze współpracownikami,
 • zwiększona częstotliwość korzystania z używek.

Jeśli powyższe objawy występują od dłuższego czasu i bezustannie nasilają się to znak, że wypalenie zawodowe może dotyczyć również Ciebie i czas podjąć odpowiednie kroki, by powstrzymać ich rozwój. 

Czynniki ryzyka wypalenia zawodowego

Brak satysfakcji z wykonywanej pracy pojawia się najczęściej wtedy, gdy wypłata jest zbyt niska, by godnie przeżyć kolejny miesiąc. Rosnące w ostatnim czasie ceny usług, żywności oraz utrzymania negatywnie wpływają na samopoczucie pracowników z różnych grup społecznych. Dzieje się tak, ponieważ znaczna część z nich jest zmuszona znaleźć dodatkowy etat, by przetrwać te trudne czasy. Wówczas dochodzi do chronicznego zmęczenia organizmu.

Młodzi ludzie, zwłaszcza z pokolenia Z oraz Millenialsi zwracają uwagę na ochronę środowiska, wykazują dużą chęć w budowaniu relacji społecznych i zmienianiu świata. Jednak problemy finansowe sprawiają, że czują się wyczerpani i niedowartościowani. Wyniki badań, które są prowadzone od 11 lat przez Deloitte Global 2022 pokazują, że to właśnie oni domagają się zmian w postaci równowagi pomiędzy aktywnością zawodową i życiem prywatnym. 

Do największych obaw obecnie można zaliczyć:

 • bardzo wysokie koszty utrzymania,
 • nabierające rozpędu zmiany klimatyczne,
 • wysokie bezrobocie,
 • problemu ze zdrowiem psychicznym,
 • mnogość niechcianych i niepożądanych zachowań, które bardzo często pojawiają się w pracy, a powodują upokorzenie oraz poniżenie pracownika.

Skuteczne sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu

Oczywiście najlepszym sposobem na zatrzymanie tego rozpędzonego pociągu jest wdrażanie zmian już teraz. Za chwilę większa część pracowników będzie chciała skorzystać z dłuższego odpoczynku od pracy w postaci L4. Pracodawcy powinni zatem już teraz pomyśleć o wdrażaniu konkretnych działań, które mają na celu poprawę samopoczucia pracowników. Niektóre z nich można wdrożyć samodzielnie, a inne są zależne od decyzji przełożonych.

Przykładowe sposoby wyeliminowania ryzyka wypalenia zawodowego:

 • prawidłowa dieta,
 • regularny i wystarczająco długi sen,
 • wdrażanie aktywności fizycznej,
 • wyznaczenie granic pomiędzy pracą a życiem prywatnym i przestrzeganie ich,
 • zwiększenie decyzyjności na danym stanowisku pracy lub zmiana stanowiska na inne,
 • korzystanie z pomocy i odważne mówienie o problemie wypalenia zawodowego.

Nie czekaj, aż ryzyko wypalenia zawodowego rzuci cień na Twoją psychikę. Już dziś skorzystaj z szeregu rozwiązań, które pomogą Ci utrzymać ciało fizyczne i umysł w świetnej formie. Po gotowe rozwiązania możesz zgłosić się do naszych specjalistów, którzy bez wątpienia znajdą sposób, by pomóc Ci odzyskać radość z życia zawodowego i prywatnego. Skontaktuj się z nami i zawalcz o lepsze jutro!

Przeczytaj również o tym, jakie korzyści daje masaż biurowy.

Jeśli jeszcze tego nie robisz, to zachęcamy Cię do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych.

Facebook Instagram Linkedin Youtube

Materiały źródłowe:

https://www.deloitte.com/global/en/issues/work/genzmillennialsurvey.html - dostęp 1.03.2023 r.

https://students.pl/artykuly/wypalenie-zawodowe/ - dostęp 1.03.2023 r.

 

FAQ

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe, znane również jako syndrom burnout, to stan przeciążenia obowiązkami zawodowymi, który prowadzi do braku motywacji, emocjonalnego wyczerpania i depresji.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Objawy to brak motywacji do pracy, pogorszenie nastroju, problemy ze snem, brak satysfakcji z osiągnięć zawodowych, trudności w koncentracji, negatywne emocje oraz problemy w relacjach ze współpracownikami.

Jakie zawody są najbardziej narażone na wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem, które może dotknąć pracowników w różnych branżach, ale niektóre zawody są bardziej narażone na jego wystąpienie ze względu na specyficzne warunki pracy, stres i wymagania emocjonalne. Należą do nich m.in zawody takie jak służba zdrowia, nauczyciele, pracownicy socjalni, terapeuci, psychologowie, sprzedawcy, policjanci czy prawnicy.

 


Zobacz także