Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? 5 rad
2021-11-15 | Zespół Ergotest
Dowiedz się, na czym i jak siedzieć przy biurku, aby zadbać o swoje zdrowie i wydajność - zarówno w pracy, jak i poza nią. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Prawidłowa postawa przy biurku - na czym siedzieć?
- Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? Postawa przy komputerze
Prawidłowa postawa przy biurku - na czym siedzieć?
Zastanawiasz się, jak siedzieć przy biurku? Ostateczna decyzja należy do Ciebie, ale z naszej strony szczerze rekomendujemy zastosowanie właściwie dobranego fotela, aby zapewnić ergonomię siedzenia przy biurku. Wspomniany element to prawdopodobnie jedyny skuteczny sposób na wydajne i komfortowe siedzenie przy biurku. Aby jednak spełniał swoją rolę — musi oferować pewne funkcjonalności, dzięki którym dopasujesz go do swoich preferencji oraz oczekiwań.
Musisz bowiem wiedzieć, że ergonomiczny fotel to taki, który jest wyposażony w:
- Opcje pełnej regulacji - zarówno wysokości, kąta nachylenia, położenia podłokietników, a także oparcia pod lędźwie. O możliwości jego obracania już nie wspominając.
- Przyjazne materiały - oddychające, a co za tym idzie - pozwalające na komfortową pracę, nawet w różnych temperaturach.
Gdy kwestię siedziska mamy już załatwioną, pora na kolejny krok, czyli jego odpowiednie ustawienie. Tak, aby było nie tylko wygodne, ale również dostosowane do Twojej sylwetki.
Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? Postawa przy komputerze
Jeśli chcesz zachować prawidłową pozycję przy biurku, najlepiej zacznij od wspomnianego fotela, a konkretnie – od ustawienia go w najbardziej ergonomicznej i bezpiecznej pozycji. Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa przy biurku? Już wyjaśniamy!
-
Umieść oparcie fotela, aby Twoja pozycja podczas siedzenia pozwalała na lekkie odchylenie tułowia do tyłu. Pamiętaj, aby pośladki były maksymalnie dosunięte do oparcia!
- Ustal wysokość fotela tak, aby Twoje stopy w całości dotykały podłogi. Zgięcie nóg w kolanach powinno wynosić 90 stopni – bez ich krzyżowania, opierania lub innych “wygibasów”.
- Przysuń fotel do biurka na odległość, która umożliwi Ci swobodne ułożenie przedramion - bezpośrednio na blacie.
A gdy ta operacja będzie już za Tobą - postępuj zgodnie z opisami kolejnych kroków. Dzięki nim stworzysz prawie idealne środowisko pracy - zarówno w biurze, jak i na home office.
- Postaw monitor lub ekran laptopa w odpowiedniej odległości od Twoich oczu. Ile powinna wynosić odległość oczu użytkownika od monitora? Według ekspertów jest to dystans między 40 a 75 centymetrów. Górna część urządzenia powinna znajdować się na linii Twojego wzroku.
- Myszka, klawiatura oraz inne urządzenia, z których regularnie korzystasz – ustaw je tak, aby wraz z ekranem tworzyły linię prostą. To pozwoli Ci na zachowanie prawidłowej postawy przez cały czas pracy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej postawy przy biurku, przeczytaj nasz wpis o ergonomia stanowiska pracy przy komputerze! Jeśli pracujesz z domu, sprawdź również, jak urządzić biuro w domu i jakie są domowe sposoby na bolące kolana!
Zobacz także
Jak urządzić biuro w domu? Wyposażenie do gabinetu domowego
2021-11-10 | Zespół Ergotest
Zastanawiasz się, w jak urządzić biuro w domu? Co zrobić by praca na home office była wydajna i wygodna. Sprawdź jak zaaranżować domowy gabinet!
Czytaj dalejRozwiązania ergonomiczne: co zrobić, aby praca z komputerem była zdrowa, przyjemna i wydajna?
2021-09-23 | Zespół Ergotest
Podpórka pod plecy, podnóżek do komputera, mobilne stanowisko komputerowe - nie brak produktów i rozwiązań, które poprawią ergonomię i komfort pracy. Sprawdź!
Czytaj dalejAudyt stanowiska pracy. Jak go przeprowadzić i dlaczego warto?
2021-07-22 | Zespół Ergotest
Czym jest audyt stanowiska pracy? Jak korzyści zapewnia? W jaki sposób przebiega? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!
Czytaj dalejErgonomiczne podpórki pod plecy — dlaczego warto je stosować?
2023-04-05 | zespół Ergotest
Pracujesz w biurze i każdego dnia spędzasz w pozycji siedzącej około 7 godzin? Ergonomiczna podpórka pod plecy jest właśnie dla Ciebie! Zadbaj o prawidłowe krążenie krwi oraz zminimalizuj ryzyko wystąpienia bólu w dolnym odcinku kręgosłupa. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z ergonomicznej podpórki pod plecy.
Czytaj dalej